Spor yaparken giydiğimiz kıyafetlerin iklim şartlarına uygun olması birinci koşuldur. Eğer yaz aylarındaysak kısa kollu tişörtler , penye şortlar veya penye dışında pamuklu  kumaşın dışında günümüzde çok tercih edilen coolmax ve dryfitle adlandırılan teri dışarı veren teknolojik kıyafetler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra giydiğimiz ayakkabı seçimide çok önemlidir. Eğer yağmurlu bir havada yürüyorsak deri bir ayakkabı yani içerisine su geçilmeyecek tarzda veya gore tex şeklinde bir ayakkabı tercih edilebilir. Eğer yazın yürüyorsak fileli hava alabilen ayağımızın rahat ettiği içeride oluşan teri dışarı verebilen  bir ayakkabı tercih etmemiz uygundur.

Eğer spor yapacağımız ortam şehir ortamı sahil ve spor salonu değilse kayalık bir zeminde yapacaksak doğal bir parkursa seçiceğimiz ayakkabı zemininin sert olması bastığımız zeminden ayağımızın etkilenebilme oranını azaltacaktır. O yüzden seçtiğimiz ayakkabının tabanı ayağımıza uygunluğu çok önemlidir.

Yaz aylarında seçtiğimiz ayakkabının fileli olması ayakta oluşabilecek ısıyı dışarıya verebilmesi terlemeyi önleyebilmesi açısından fileli olması önemlidir. Yürüyüşte seçtiğimiz ayakkabının yürüyeceğimiz mekana ve hava şartlarına uygun olması önemlidir.

Sevgişah Özdemir