Muhabbet kuşunun cinsiyetini nasıl anlarız?

Okunma: 147 | Yazan: | Tarih: 09.10.13 | Kategori: Genel |

Muhabbet kuşların cinsiyeti burun deliklerinden anlaşılmaktadır. Mavi ise erkek beyaz veya pembe ise dişidir. Tabi bazı kısırlaşan hayvanlarda hafif bir mavilikte olabilir ama erkeklerin koyu mavi olması gerekiyor. Muhabbet kuşları doğuştan hepsi aynı birbirlerine benzerler. Fakat aynı insanlarda olduğu gibi nasıl erkeklerde bıyık çıkıyorsa erkek muhabbet kuşlarında da burun deliklerin bulunduğu etli kısımda mavileşme meydana geliyor. Koyu mavi olanlar erkektir. Dişilerde bu tam terstir. Kahverengi veya tam pembeye dönüşürler. Tabi bu yavru iken belli etmeyebilir. Yaklaşık 2 aylık 3 aylıktan sonra erkek dişi tam teşhis edilebiliyor. Yavru iken insanları yanıltabiliyor.

Bazı muhabbet kuşları mesela albino sınıfına giren muhabbet kuşlarında dişi ve erkeği tespit etmek için belki 1 yıl gibi bir süre gerekebilir. Çünkü onlardaki renk pigmentleri çok geç oluştuğu için dişi erkek hemen anlaşılamayabiliyor. Albino kuşlar daha zor dişi ve erkek olduğu tespit edilebiliyor. 1 yıl sonra diğerleri gibi burun deliklerinin bulunduğu kısım mavi ise erkek dişi ise kahverengi ve pembedir.

zeynep SOYLU
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 Oylar cast)

Yorumlar

Yorumlar
Benzer yazılar


  İngilizce Tabu

  Bu ürün ile “ingilizce biliyorum ama...

  26 Eyl 2015 tarihinde yazılmış, 492 defa okunmuş.


  Evlenme teklifi ne zaman

  Aşkın ilk dönemleri vücudun hormonların etkisinde...

  03 Eyl 2015 tarihinde yazılmış, 327 defa okunmuş.YORUMLAR

 • Ömer Umut Şakman yazdı:
  19 Şubat 2014 - 10:56 PM

  ben hala ayrım yapamıyorum yaaaaa.2 çift yuvalık koydum eş tutarlar mı diye ama erkekler tamam belli de diğerleri kız mı emin değilim.Zaten bir halt ettikleri de yok.Ne gagalıyorlar birbirlerini ne de kaşıyorlar.

YORUM YAPIN