Orjinal yoga sisteminde özel tekniklerle karın bölgesini çalıştırıp kalıcı bir incelme yaratılabilir. Bu teknikler oturarak yapılır. Oturarak yapılan tekniklerdir. İlk teknik serisi oturarak denge teknikleridir. Bacaklar yarı şekilde havaya kaldırılarak yapılır. Bu bir statik uygulamadır. Sonra dinamik uygulamaya geçilir. Bacaklar hareket ettirilir. Nefes alırken kaldırılır verirken indirilir. Hareket nefes eşliğinde gerçekleştirilir ve bu hareketle karın kasları, karın bölgesi iyice çalışır. Bölge sıkılaşıyor, yağlanma gideriliyor ayrıca iç organlarada iyi bir etki yaratıyor. Sindirim sistemini etkiliyor. Çıkışta yavaşca sırt üstü yatılır.

Sırt üstü tekniklerinde tamamen karın kaslarını o bölgeyi çalıştıran güçlendiren, sıkılaştıran ve yağları gideren tekniklerdir. Yine nefes eşliğinde yapılıyor. Alırken öne uzanılıyor verirken arkaya yatılıyor. Bunun ikinci aşaması etkiyi daha da arttıran bir tekniktir. Harekete bacakları ekliyor yana doğru açıp kapatırken nefes alırken öne uzanıyoruz verirken arkaya yatılıyor.

Yine sırt üstü yatılıp yapılan bir teknikte dizler karın bölgesine çekilip mekik çeker gibi nefes alırken öne uzanıp diz kapaklarına dokunuyoruz verirken arkaya yatıyoruz. Dinamik bir uygulamadır. Bu teknikler düzenli uygulanmalıdır. Karın bölgesini kalıcı bir incelme ve hızla toparlaması için bu teknikleri her gün 30 dk yapılabilir. Sabah veya akşamları her gün yapılırsa karın bölgesi hızla incelip yağlardan kurtulabilir.

zeynep SOYLU