Kalça ve basen bölgesini inceltmek için orjinal yoga sisteminde çok özel teknikler vardır. Bu tekniklerle bu bölgeler kalıcı ve etkili bir şekilde inceltilebilir. Birinci teknik çömelme tekniğidir. Nefes alırken kollar yükseliyor ve eller kenetleniyor nefes verirken yavaş bir şekilde ellerimizi öne doğru uzatırken çömelme gerçekleşiyor. Dinamik bir şekilde bu hareket devam ediyor. Nefes alırken yükseliyoruz verirken çömeliyoruz. Bu teknik kalça kaslarını çalıştırıyor ve düzenli uygulama sayesinde bu bölgeler incelmeye başlıyor.

Oturarak tekniklerden biri ellerimizi yere koyarak köprü şeklinde durarak nefes alırken bacak yükseliyor verirken indiriliyor. Bu kalçalara ve bölgeye çok kuvvetli bir etki yaratıyor. Kaslar sıkılaşmaya başlıyor yağlar gideriliyor.

Daha sonra sırt üstü yatılıyor ve bu bölgeye yönelik sırt üstü teknikler uygulanıyor. Bacak yükseltilip her iki yönde  dairesel hareketler yapılıyor. Bu hareketler bölgeyi etkili bir hale getiriyor. Kaslar çalıştığı için bölgede bir incelme gerçekleşiyor. Daha sonra her iki bacak dairesel hareketler yapılıyor. Bu tekniğin etkisini arttırır. Kalça basen bölgesindeki kaslar etkili bir şekilde çalışıyor.

Daha sonraki hareket yan üstü duruşlar serisinden bir harekettir. Yan üstü yatılır ve yan üstü yatılarak bir  bacak bükülüp elimizde tutarak kilitlenme gerçekleşiyor. Dinamik bir şekilde nefes alırken bacağı havaya kaldırıp düzeltiyoruz verirken büküyoruz. El çok önemlidir ayak iki parmağı (baş parmağı) tutuyorsunuz. Orjinal yoga sisteminden alınmış özel tekniklerdir bunlar. Duruş teknikleridir. Dinamik şekilde uygulanıyor ve bu teknikler düzenli her gün 30 dk sabah veya akşamları yapılırsa kalça basen bölgesinde kalıcı bir incelme zayıflama gerçekleşecektir.

zeynep SOYLU