Tokat’ta yaşayan, 150 binde bir görülen hastalığa yakalanan 2 yaşındaki çocuk, üniversite öğrencisi olan halasından aldığı ilikle hayata tutundu. Tokat’ta ikamet eden Arife ve Gökçe çiftinin oğulları Yiğit Hekimhan, doğuşundan itibaren sürekli rahatsızlanması nedeniyle çeşitli hastanelere götürüldü. İlk önce kafasında su olduğu belirlenen Yiğit, 7 ay boyunca bunun tedavisini gördü. Durumu kötüye giden Yiğit’in ‘metabolizma bozukluğu’ hastası olabileceğini düşünen doktorlar, hastayı Hacettepe Üniversitesi’ne sevk etti. Burada alınan kan, yurt dışına gönderildi ve yapılan tetkik sonucu çocuğun ‘mukopolisakkaridoz tip-1’ hastası olduğu belirlendi.
Arife ve Gökçe Hekimhan çifti, 12 Aralık 2012 tarihinde Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’ne başvurdu. Burada Yiğit’e uygun ilik için yakınlarından kan alındı. Tokat Üniversitesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi ve çocuğun halası olan 20 yaşındaki Ayşe Hekimhan’ın iliği yeğenine uydu.
OMÜ Çocuk Hastanesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan Albayrak ve İlik Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Elli, halasından aldığı iliği minik Yiğit’e nakletti. Yiğit, halası Ayşe’nin verdiği ilik sayesinde hayata tutundu. Günde yaklaşık olarak 20-25 ilaç kullanan minik Yiğit’in sağlık durumu iyiye gidiyor.
Çocuğunun hastalığını 7 aylık olduktan sonra öğrendiklerini belirten anne, ev hanımı 22 yaşındaki Arife Hekimhan, “Yiğit ilk doğduğunda kuvözde yattı. Kuvözde yattığında kulağından işitme testi yaptılar ve kafasında su olduğunu öğrendik. Yiğit 7 aya gelinceye kadar kafasındaki su nedeniyle hep hastanelere gittik. Çocuğum 7 aylık sonrası doktor şüphelenerek ‘bunda metabolizma bozukluğu olabilir’ dedi. Çocuğum 2 yaşında ama bu yaşta gibi durmuyor, daha büyük gösteriyor. Doktorlar Hacettepe Üniversitesi’ne sevk ettiler. Burada doktorlar kan aldı ve yurt dışına gönderdiler. Yurt dışından da oğlumun ‘mukopolisakkaridoz tip-1’ hastası olduğunu öğrendik. Sonra doktorlar oğlumun ilik tedavisi olacağını söyledi. İliklerin uyması için buraya ailemizdeki herkesi getirdik. Çocuğuma sadece halasının iliği uydu. İlik nakli ameliyatı olalı 10 ay oldu. Oğlumun şu andaki durumu iyi. 10 aydır her hafta Tokat’tan Samsun’a geliyoruz. Ailemizde

zeynep SOYLU