Baş ağrıları , kronik migren problemlerinde ve strese bağlı baş ağrılarında önerilen önemli taşlardan bir tanesi lapus lazuli dir. Lapus lazuli Türkiye de yavaş yavaş bilinirliği artan bir taştır. Daha çok mey şehri Hindistan dır. Doğu kültüründa daha fazla bilinir. Lacivert bir taştır. Lapus lazuli migren ataklarında, baş ağrı problemlerinde çok faydalı taşlardan biri olmakla birlikte çok güzel ve farklı özellikleride vardır. Öncelikle kaygı bozukluklarında, kaygısal sorunlarda, korkularda, fobilerde çok faydalanılabileceğimiz taşlardan bir tanesidir. Astrolojide Satürn tarafından yönetilir. Dolayısıyla kemik sorunları ,hayata daha disiplinli bakma problemleri, sorumluluk alma içgüdüsü tüm bunlarda çok yardımcı olan taşlardan bir tanesidir. Taşı ne zaman alırsanız alın takmaya cumartesi başlamanız gerekiyor. Bir bardak suyun içine bir miktar deniz tuzunu atıp çözelttikten sonra taşı bunun içine taşı bırakıyorsunuz. Bir miktar bekleyip duru bir suda temizliyorsunuz. Kolye olarak takabilirsiniz.Eğer yapabilirseniz baş ağrıları ile ilgili ciddi bir problemleriniz varsa baş bölgenize bir toka şeklinde yaptırabilirsiniz. Ama olmuyorsa baş bölgenize yakın bir yer olarak kolye şeklinde takabilir faydalanacağınız enerjiyi daha da arttırır.

Baş ağrılarına kırmızı mercan da iyi gelir. Kırmızı mercan daha çok kadınlara tavsiye edilen bir taştır. Çünkü kanla da çok bağlantılı bir taştır. Dolayısıyla septik baş ağrıları dışında önemli faydalarından bir taneside kan dolaşımı, dalak ve kalple ilgili rahatsızlıklarda da çok faydalıdır. Kadınların menstruasyon dönemlerinde kansızlık problemlerine çok iyi gelir. Bu dönemin daha rahat atlatılmasını sağlar. Astrolojide Mars la yönetilir bu nedenle kişiye cesaret, enerji ve güç kazandırır.

Baş ağrıları ile ilgili son önerilen bir taşta ay taşıdır. Ay taşı özellikle stres kaynaklı baş ağrılarında çok faydalanabileceğiniz taşlardan biridir. Zihinsel problemlere çok iyi gelir, stresi düzeltmekte çok faydalıdır. Kadınlarda doğurganlığı arttırdığı inanılır. Menstruasyon dönemlerine yine bununla ilgili problemleri bertaraf etmeniz için çok faydalı taşlardan bir tanesidir. Zihin barışına yardım eder. Dolayısyla sorunlu bir döneminizde herhangi bir konuya karar veremediğiniz dönemlerde ay taşından çok rahatlıkla faydalanbilirsiniz. Ama kronik strese bağlı ruhsal kökenli baş ağrılarınız varsa ve patolojik olarakta bir türlü nedeni bulunamadıysa bu konuda alternatif olarak ay taşından faydalanmanızı öneririm.

zeynep SOYLU