Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “öğrenci evi” tartışmalarıyla ilgili olarak, “Halkımızın özel hayatı bizim teminatımız altındadır” dedi. Başbakan Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Yabancı bir gazetecinin konuya ilişkin Türkçe olarak sorduğu soruya Erdoğan, “Birileri herhalde sizi özel olarak görevlendirmiş öyle anlıyorum. Çünkü 11 yıldır Başbakanım, 4,5 yıldır belediye başkanlığım var, kimsenin özel hayatına bugüne kadar müdahale etmiş değiliz” cevabını verdi.

“YASALAR BİZE HANGİ GÖREVİ VERİRSE O GÖREVLER ÇERÇEVESİNDE ADIM ATARIZ”
Erdoğan, “Eğer birilerinin özel hayatına müdahale etmiş bir iktidar olsaydık, Türkiye’de 2 kişiden birinin oyunu almazdık. Bu konuda en büyük teminatımız halkımızdır. Ve üç dönemdir oyları artarak yükselen bir iktidar olarak şu an geldiğimiz nokta bunun teminatıdır. Ve halkımızın özel yaşamı, özel hayatı bizim teminatımız altındadır. Meşru hayat vardır, gayrimeşru hayat vardır. Bu noktada tabii ki üzerimize düşen görevler vardır. O görevler de yasalarla bellidir. Yasalar bize hangi görevi verirse, o görevler çerçevesinde adımlarımızı atarız” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, SARIGÜL SORUSUNU CEVAPSIZ BIRAKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye katılmasıyla ilgili soruya, “Cevap vermeyi gereksiz buluyorum” karşılığını verdi. Başbakan Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Sarıgül ile ilgili, “Henüz CHP tarafından İstanbul’a aday gösterilmedi ama çok iddialı sözleri var. Bunu nasıl değerlendirirsiniz” sorusu üzerine Erdoğan, “Sorunuza cevap vermeyi gereksiz buluyorum. Çünkü onu bırakın da onu muhalefetin genel başkanı söylesin. Partinin daha yeni üyesi olmuş bir zat” şeklinde yanıt verdi.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ
Erdoğan ayrıca, “Özellikle demokratikleşme paketiyle ilgili iki ana başlık var. Bir, işin yürütme alanına ait olan kısım, idare ile ilgili olan kısım, bunları zaten süratle uygulamaya koymuş bulunuyoruz. İkincisi yasama organı ile ilgili süreçtir. Yani yasal düzenleme gerektiren süreçtir. Şu anda onun da altyapı çalışmaları bitmek üzere ve bir an önce parlamentoya sevk edeceğiz ve parlamentoda da bunları görüşmeye başlayacağız” dedi.

zeynep SOYLU