Çocuk Soytarı Şapka Modeli

Okunma: 4404 | Yazan: | Tarih: 01.02.14 | Kategori: Örgü |

Hanımlar benim en sevdiğim şapka modeli olan soytarı şapkası yapılışını anlatacağım.

3 no şiş, beyaz ve istediğiniz herhangi bir renk bebek yünü ip, Yuvarlak şiş

106 ilmek ile başlıyoruz. 2 ters 2 düz şeklinde 8 sıra lastik yapıyoruz. 2 sıra istediğiniz herhangi bir renkle 20 ilmek düz 1 ilmek ters şeklinde tamamlıyorsunuz. Ardından 2 sıra beyaz ve 2 sıra istediğiniz rengi bu şekilde yaptıktan sonra beyaz iple 30 sıra devam ediyorsunuz. 20 ilmek düz örülen örgüyü iki kenarından da 1 ‘ er ilmek keserek 5 dilim haline getiriyoruz. Her dilim 3 ilmek kalıncaya kadar kesmeye devam ediyoruz.

Tepesi ayrı örülmektedir. Onun içinde yuvarlak şiş ile başlıyoruz. İlk ilmekte şişe ip dola 1 ilmek ör. ilk sırada bu işlem 5 kere yapılıyor. 2. sırada şişe ipi doluyoruz. Doladığımız ipleri ilmek olarak 3 ilmek yapıyoruz. Tekrar şişe ipi dolayıp düz örüyoruz.2 şer artırarak 20 ilmek olana kadar devam ediyoruz. 20 ilmek olduktan sonra her iki taraftan 1’ er kesmeye başlıyoruz.3 ilmek kaldığında kesim işlemini tamamlıyoruz. Daha sonra 3 ilmek olan yerlerden şapkanın alt kısmı ile birleştirip dikmeye başlıyoruz. Uçlarına ve tepesine ponponları ilave ediyoruz.

Kolay gelsin hanımlar..

zeynep SOYLU
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/10 (1 Oy cast)
Çocuk Soytarı Şapka Modeli, 5.0 out of 10 based on 1 rating

Yorumlar

Yorumlar


Etiketler , , ,

Benzer yazılar


  Kanaviçe Sevimli Tay

  Mükemmel bir kanavice örneğidir. Kanavice şablonunun...

  17 Eyl 2015 tarihinde yazılmış, 691 defa okunmuş.


  Puantiyeli Kazaklar

  Puantiyeli kazak satın almak form ve...

  21 Nis 2014 tarihinde yazılmış, 811 defa okunmuş.YORUMLAR

 • Ferhan Halil yazdı:
  10 Şubat 2014 - 11:53 PM

  Merhaba yapilisini cok guzel anlatmissiniz ama ben anlayamadim.tepesini yaparken.sise ilk 5 ilmek atip bu ilmekleride orerken her seferinde sisin basini dolayacakmiyiz ilk sirada? İkinci sira yani arka yuzunde hepseni tersmi orecegiz? Bir de doladigimiz ilmeklerden 3 ilmek cikartma nasil oluyor bu konuda yardimci olabilirmisiniz ?? Simdiden tsk ederim

 • Zeynep Taşkın Soylu yazdı:
  11 Şubat 2014 - 5:04 PM

  merhabalar ferhan halil. üst kısmı için 5 ilmek ile başlıyorsunuz yuvarlak şiş olduğu için devamlı düz örüyorsunuz. Bir üst sırada bir ilmek atıp şişe ip doluyorsunuz bir ilmek yapıp ipi şişe doluyorsunuz( yani resimdeki yolları belirliyorsunuz) bu sırayı böyle devam ettiriyorsunuz . Sonraki sırada 1 ilmek attığınız yere 3 ilmek yapıyorsunuz şişe ipi doluyorsunuz 1 ilmek yapıyorsunuz şişe ipe doluyorsunuz 3 ilmek yapıyorsunuz ipi şişe doluyorsunuz 1 ilmek yapıyorsunuz diye devam edin . Ardındaki sırada 3 ilmekli yerler artıyor diğerleri aynı şekilde devam ediyor (3 ilmek -5 ilmek-7 ilmek diye 20 ilmek olunca kesmeye başlıyorsunuz) umarım aydınlatabilmişimdir.
  Saygılar….

YORUM YAPIN