Ünlü dizi oyuncuları Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ile şarkıcı Cenk Eren’in ‘uyuşturucu temin etmek’ suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarına başlandı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 9 tutuklu sanık ile aralarında Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, Yusuf Hasan Akgün’ün de olduğu 13 tutuksuz sanık katıldı. Şarkıcı Cenk Eren ise, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Duruşma sanıkların kimlik tespitinin yapılmasıyla başladı. Sanıklardan Çağatay Ulusoy, mesleği sorulduğunda “Oyunculukla ilgileniyorum” dedi. Oyuncu Gizem Karaca ise, “Okuyorum aynı zamanda oyuncuyum” ifadelerini kullandı. Duruşmada daha sonra kimlik tespitlerinin ardından tutuklu sanık Şeref Deniz’in ifadesi alındı. Örgüt kurma ve yönetme suçlamasını kabul etmeyen Deniz, uyuşturucu satmadığını, eroin dışında her türlü uyuşturucuyu kullandığını söyledi.

Tutuklu sanık Emrah Akman, zaman zaman uyuşturucu alıp kullandığını ve Tarlabaşı’ndaki sokak satıcılarından aldığını ifade etti.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, araya girerek uyuşturucu davalarında etkin pişmanlıktan yararlanılabileceğini hatırlatarak, “Ne kadar doğru ifade verirseniz, davaya faydalı bilgiler verirseniz etkin pişmanlıktan yararlanabilirsiniz. Sokak satıcıları değil de tam isim verirseniz sizin faydanıza olur. Bunu bütün sanıklara söylüyorum” diye uyardı.

Daha sonra ifadesine devam eden Emrah Akman, “9 ayda sadece 2 kişiyle telefon görüşmem var. Uyuşturucu satıcısı olsaydım sayısız kişiyle görüşmem olurdu. Telefon görüşmelerimdeki leblebi, uyuşturucu haptır. Çizgi film ise kokaindir” dedi.

“BABA CENK EREN Mİ?”

Tutuksuz sanıklardan Alp Parlar, “Örgüte üye olmadım. Örgüt faaliyetinde ya da bireysel olarak uyuşturucu satmadım. Sanıklardan sadece Erol Tutsak’ı tanırım. Cenk Eren’le (Yüksel Venedik) 2-2,5 yıl önce sosyal medya aracılığıyla tanıştık. Uyuşturucu amacıyla görüşmedik. Cenk Eren benden kokain istemedi. Kendisiyle uyuşturucu ile alakalı hiçbir ortamım olmadı” dedi.

Hakim Bülent Kınay, sanık Parlar’a “Erol Tutsak’la bir telefon görüşmende, Tutsak sana ‘Babadan haber var mı?’ diye soruyor. Sen de ‘kaburgası kırık’ diyorsun. Ben bir araştırma yaptım. Görüşmenin yapıldığı tarihte Cenk Eren, go-kart yaparken kaburgasını kırmış. Görüşmedeki baba Cenk Eren mi?” diye sordu. Bunun üzerine sanık Parlar, ‘baba’ diye bahsettiği kişinin

zeynep SOYLU