Türkiye ekonomisinin sürekli büyümesi ve krizden etkilenmemesi zengin Arapları yatırım yapmak için Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’de yatırım yapmak isteyen zengin Araplara gayrimenkul danışmanlığı yapan Avukat Abdullah Demirhan, Arapların Türkiye’deki yatırımlar için büyük rol oynadığını söyledi.Güçlü ve istikrarlı ekonomisiyle Körfez bölgesinin ilgi odağı haline gelen Türkiye’ye zengin Araplar yatırım yapmak için birbiriyle yarışıyor. Özellikle İstanbul, Bolu ve Karadeniz bölgelerinden gayrimenkul alan zengin Araplar, bu gayrimenkullerin iç dizaynı için bir servet ödüyor. Aldıkları villaların tavan süslemeleri için Hindistan’dan Türkiye’ye özel ustalar getiren zengin Araplar musluklarını ise altın kaplama yaptırıyor. Türkiye’de yatırım yapmak isteyen zengin Araplara gayrimenkul danışmanlığı yapan Avukat Abdullah Demirhan, Arapların Türkiye’deki yatırımlar için büyük rol oynadığını söyledi.
‘TÜRKİYE’DEKİ EVLERİ İÇİN HİNDİSTAN’DAN ÖZEL USTA GETİRTİYORLAR’
Arapların, Türkiye’de satın aldıkları daireler ve villaların dizaynı için Hindistan’dan özel getirttiklerini söyleyen Demirhan, “Şimdi normalde Araplar pazarlıkçıdırlar. Ama bazen de gönül verdikleri zaman 5 milyon dolarlık daireyi bile alabiliyorlar. Aynı zamanda evlerinde içinde çok önemli musluklar altından olsun, duvar ve tavanlarla ilgili çok önemli süslemeler yapıyorlar. Hindistan’dan özel ustalar getiriyorlar. Tavan süslemelerini altın varaklar üzerinden yapabiliyorlar. Salona çok önem veriyorlar. Salonlarda misafir ağırladıkları için altın renklerini ve varaklarını çok önemli kullanıyorlar. Özellikle büyük evler ve villa alırlarsa villanın altına özel sinemalar, özel havuzlar yapıyorlar” dedi.
Arap yatırımcıların Türkiye’yi cazibe ülke haline getirmesinde emeği olduğunu ve bundan dolayı çok sevindiğini söyleyen Gayrimenkul danışmanı Abdullah Demirhan, “Yıllardan beri özellikle AK Parti döneminde Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin dışa açılmasıyla birlikte dünyanın birçok yerinden yabancı yatırımcı Türkiye’ye yatırım için geliyor. Bu süreç içinde bizde körfez ülkelerinden gelen yatırımlara, danışmanlık yapıyoruz. Bununla birlikte son dönemde Türkiye cazibe ülke haline gelmiştir. Biz bu cazibe ülke haline gelmesinde emeğimiz oluyorsa bundan dolayı çok seviniyoruz” diye konuştu.
‘ARAPLAR TÜRKİYE’Yİ İKİNCİ VATANLARI OLARAK GÖRÜYOR’
Körfez sermayesinden Kuveyt’ten, Katar’dan, Dubai’den, Suudi Arabistan’dan Yemen’den, Mısır’dan Türkiye’ye çok ciddi anlamda yabancı yatırımcının geldiğini

zeynep SOYLU