Antalya’da 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali’ne dikkat çekmek amacıyla nostalji tramvayında piyano resitali sunuluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali’ne dikkat çekmek amacıyla nostalji tramvayında piyano resitali sunuluyor.Ünlü piyanist Fazıl Say’ın sanat yönetmenliğindeki 14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 8-30 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. Geçen yılki sloganı ‘Şehirde Müzik Var’ ile devam festival öncesinde Işıklar- Müze hattı arasında hizmet veren nostalji tramvayına yerleştirilen piyano büyük beğeni topladı. Tramvayın orta bölümüne monte edilen piyano yolcular tarafından da çalınabiliyor.Yolcular, Mecdude Başakıncı Ortaokulu öğrencisi 10 yaşındaki Elif Işıl Karakaş’ın piyanosundan çıkan melodilerle keyifli bir yolculuk yaptı. Tramvaydaki piyano resitaliyle şehirdeki festivale dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Küçük piyanistin melodileri ile sanata yolculuk yapan yolcular, bu anlarını fotoğraflamayı unutmadı. 5.5 yıldır piyano çaldığını söyleyen Elif Işıl Karakaş, “Tramvayda piyano çalmak çok keyifli. Değişik ve güzel bir duyguydu. Yolcular itinayla dinliyor. Çalarken tramvayda olduğumu fark etmedim bile. Piyanoyu çok seviyorum. Büyüyünce ünlü bir piyanist olacağım” diye konuştu.
Piyano dinleyerek yolculuk eden Hüzun Özkara Yanık, “Yolculuk çok güzel, keyifli geçiyor. Geleneksel hale geldi. Çok mutluyuz. Çok şaşırdık. Orijinal oldu” diye konuştu.
Yolculardan Gülçin Ataer ise Antalya’da piyano festivali düzenlendiği için şanslı olduklarını belirterek, “Tramvayda da piyano dinlemek bizim için şans oldu. Melodilerle duygulandık. İçinde müzik olan etkinliklerin artmasını istiyoruz” dedi.
Tramvay vatmanı Merter Öner ise piyano sayesinde yolcuların renkli bir yolculuk geçirdiğini kaydederek, kendisinin de keyifli bir sürüş yaşadığını dile getirdi.
Michael Camilo, Vladimir Spivakov, Aziza Mustafa Zadeh gibi isimlerin katılacağı 14’üncü Antalya Piyano Festivali 8-30 Kasım arasında gerçekleştirilecek.

İSA AKAR – ADEM AKALAN
ANTALYA

zeynep SOYLU