Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Hiçbir şekilde Ortadoğu’da İsrail ile ortak operasyonun parçası olmamız mümkün olmamıştır, olmayacaktır” dedi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Lazkiye saldırısının istihbaratının Türkiye tarafından verildiği iddialarını yalanladı. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin İsrail’le işbirliği varmış gibi intiba oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Hiçbir zaman ve hiçbir gerekçeyle Türkiye işbirliği yapmamıştır yapmaz. Bu haberler Türkiye’nin ilkesel tutumuna gölge düşürmeye dönüktür. Hiçbir şekilde Ortadoğu’da İsrail ile ortak operasyonun parçası olmamız mümkün olmamıştır, olmayacaktır” diye konuştu.
Türkiye ile İran’ın arasında Suriye konusundaki görüş ayrılıklarıyla ilgili soru üzerine Bakan Davutoğlu, “Hedefimiz Suriye’nin istikrarı iç barışı korunarak, Suriye halkının kendi yöneticilerini seçme hakkının tanınmasıdır. Biz her şeyden önce bu insani duruma müdahil olma konusunda da bir tavır sergiledik. Bizim insani trajediyi alanda durdurmak için harekete geçmemiz lazım. Hangi görüşte olurlarsa olsunlar, hangi mezhepten olurlarsa olsunlar yardım etmeliyiz. Hiçbir görüş ayrılığı buna engel teşkil etmez” ifadelerini kullandı.
Davutoğlu, Suriye halkının bütün etnik mezhep gruplarını temsil eden bir yönetim oluşması gerektiğini aktararak, “Barışçıl yöntemler neler olabilir bunları konuşacağız. Gerekiyorsa her gün konuşacağız ama elimizi taşın altına koyup gerekli sorumlulukları yüklenmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz” şeklinde konuştu.

“KOMŞULARIMIZLA SIFIR SORUNU SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Mısır darbesinden sonra Türkiye’nin dış politikasındaki değişiklikle ilgili soruya Davutoğlu, “Biz her dönemden daha fazla komşularımızla sıfır sorunu sürdürmeye devam ediyoruz. Son bir aya baktığınızda komşularımızla ilişkilerimizi görürsünüz” şeklinde konuştu.
Türkiye ile Suriye arasında bir sorunun olduğunu söyleyen Davutoğlu, bunun sıfır sorun politikasından kaynaklanmadığını ifade etti. Davutoğlu, “Zalimi tanımayız biz zulüm varsa onun karşısında dururuz. Böyle bir rejimle bizim sorunsuz olmamız adaletle sorunlu olduğumuz anlamına gelir. Bu sorunlara çözüm bulunduğunda dünya da görecektir ki, Türkiye’nin ezeli ve ebedi dostu Suriye olacaktır” ifadelerini kullandı.

zeynep SOYLU