23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Okunma: 182 | Yazan: | Tarih: 23.03.14 | Kategori: Genel |

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO- World Meteorological Organization) Birleşmiş Milletler’e bağlı bir uzmanlık kuruluşudur. 23 Mart 1950 yılında Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın ana sözleşmesi yürürlüğe girmiştir. Bu yüzden her yılın 23 Mart günü “Dünya Meteoroloji Günü” olarak kutlanmaktadır.

189 üye ülke ve bölgenin hava durumuna ilişkin verdikleri hizmetlerden elde edilen bilgileri düzenleyip ortak kullanıma sunan Dünya Meteoroloji Örgütü meteorolojiyi standart hale getirmek ve yeni bulunan telgraf aracılığıyla hava durumu konusunda bildirilen verileri birleştirip değerlendirmek amacıyla 1873’te kurulan Uluslararası Meteoroloji Örgütü’nün Birleşmiş Milletler tarafından geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Her yıl kutlanacak Dünya Meteoroloji Günü’nde, “Hava, İklim ve Sağlık” konusu ele alınarak, iklim ve havanın sağlık, çevre ve ekonomi ile yakın ilişkisi, önemi ve etkileri üzerinde durulacaktır.

Genel ifadeyle hava; günlük olarak yaşadığımız ve karşılaştığımız meteorolojik olaylardır. İklim ise hava olaylarının ortalamasıdır ki ay, mevsim, yıl veya yıllar itibariyle değişebilirliğe sahiptir.

zeynep SOYLU
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 Oylar cast)

Yorumlar

Yorumlar
Benzer yazılar


  İngilizce Tabu

  Bu ürün ile “ingilizce biliyorum ama...

  26 Eyl 2015 tarihinde yazılmış, 459 defa okunmuş.


  Evlenme teklifi ne zaman

  Aşkın ilk dönemleri vücudun hormonların etkisinde...

  03 Eyl 2015 tarihinde yazılmış, 308 defa okunmuş.YORUM YAPIN