Silivri’de 10 Kasım törenleri sırasında saygı duruşunda bulunulmayınca olaylar çıktı. Silivri Kaymakamı Salih Keser’e tepki gösteren bir grup, AK Parti ilçe yöneticilerine saldırmaya çalıştı. Bir türlü öfkesi dinmeye kalabalık CHP İlçe Başkanı Mümin Tuğlu’nun da yüzüne su attı. Yaşanan olaylar saygı duruşu ve İstiklal Marşının yeniden yapılmasıyla son buldu.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 75. yıldönümü nedeniyle Silivri Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene, Silivri Kaymakamı Salih Keser, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk konmasının ardından tören İstiklal Marşı ile son buldu. Törende saygı duruşu yapılmaması bir grubun tepkisine neden oldu.Töreni düzenleyen Kaymakam Salih Keser’e ve AK Parti yöneticilerine tepki gösteren vatandaşlar, durumu alkışlarla protesto etti. Daha sona yöneticilerin yanına giden grup, Kaymakam Salih Keser’e tepki gösterdi. Protokol üyelerinin çevresini saran vatandaşlar, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attı.Tepkilerin artması üzerine mikrofonu eline alan Salih Keser, “Atatürk’ü hepimiz seviyoruz. Ölüm yıldönümünde anmak için toplanmış bulunuyoruz. Teknik bir olumsuzluktan dolayı hepinizden özür diliyorum. Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhları şad olsun” dedi.
Kaymakam Keser açıklamalarının ardından tören alanından ayrılırken grup bu kez de AK Parti İlçe yöneticilerine tepki gösterdi. Saygı duruşunun yapılmamasından sorumlu tuttukları AK Parti yöneticilerine saldırmaya çalışan vatandaşlar, polis engeli ile karşılaştı. Yaşanan gerginlik polisin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Bu sırada protestocuların AK Parti çelengini de yere attıkları görüldü .
CHP Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu mikrofonu eline alarak, gerginliğin daha fazla büyümemesi gerektiğini, yaşanan aksaklıkta bir kasıt aramadığını söyledi. Tuğlu’nun çağrısı üzerine tekrar Atatürk Anıtı önünde toplanan grup, arızanın giderilmesiyle saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşını yeniden okudu. Tören sonunda bir vatandaş CHP İlçe Başkanı Mümin Tuğlu’ya da tepki göstererek yüzüne su attı. Partililerin araya girmesiyle öfkeli vatandaş alandan uzaklaştırıldı.

YUSUF EKER
İSTANBUL

zeynep SOYLU